NA MOIM PODWÓRKU

Utworzono dnia 07.06.2020

WITAM SERDECZNIE DZIECI ORAZ RODZICÓW!

W tym tygodniu realizujemy następujące treści programowe:

Uświadomienie niebezpieczeństw wynikających z nieprzestrzegania zakazów:

- poznawanie sytuacji zagrażajacych bezpieczeństwu:

* bawienie się w miejscach niedozwolonych, np. przy ruchliwej ulicy, na zamarzniętym stawie,

* zabaw różnymi źródłami ognia, które mogą być przyczyną pożaru,

* rozmawiania z obcymi ludźmi, odchodzenia z nimi,

* zbliżania się do nieznaych zwierząt, zwłaszcza psów,

* bezpieczne korzystanie z urządzeń znajdujących się na placu zabaw.

Na początek, przeczytajmy dziecku wiersz:

"Podwórko" J. Koczanowska

Na naszym podwórku
Wspaniała zabawa.
Jest ławka, huśtawka
I zielona trawa.

Jest piasek, łopatka
I wiele foremek,
Są piłki, skakanki,
czerwony rowerek.

Tutaj się bawimy,
zapraszamy gości,
bo wspólna zabawa
to mnóstwo radości.

Rozmowa nt. wiersza:

- Co znajduje się na podwórku?
- Co robimy na podwórku?

Posłuchajmy ,,ROWEROWEJ PIOSENKI'' ( KLIK )

Proponuję również, abyśmy dziś pobawili się z dzieckiem w następujący sposób:

Proszę o zagospodarowanie w pomieszczeniu trochę wolnej przestrzeni.

Proszę pokazać dziecku, jak prawidłowo wykonać każde ćwiczenie.

1. Wprowadzenie – maszerowanie po obwodzie koła (może być wokół stołu lub po brzegu dywanu).

2. Zabawa „Deszczyk pada, słonko świeci”.

Na słowa rodzica „słonko świeci” dziecko porusza się po pomieszczeniu – może skakać, biegać. Na sygnał „pada deszcz” – dziecko kuca i robi daszek ze swoich rączek. Zabawę powtórzyć kilka razy.

3. Ćwiczenie tułowia, skłony boczne – „Tęcza”.

Dziecko siada skrzyżnie na podłodze (po turecku). Ręce wznosi nad głowę. Na polecenie rodzica skłania się raz w jedną, raz w drugą stronę (na boki). Wyciągniętymi rękoma rysuje w powietrzu tęczę. Skłony muszą być obszerne, bo tęcza jest szeroka.

4. Ćwiczenie mięśni brzucha „Unoszenie”. – potrzebne będzie coś do podnoszenia np. piłka, gazeta, kartka papieru, plastikowy talerzyk, sznurek.

Dziecko leży na brzuchu. Ręce - wyprostowane w łokciach – wyciąga do przodu i układa na podłodze  (ponad głowę). W rękach trzyma przedmiot. Na słowa rodzica „w górę” – dziecko stara się unieść przedmiot i trzymać przez chwilę nad podłogą (można liczyć z dzieckiem do trzech). Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

5. Zabawa bieżna „ Kolorowe wozy”.

Dziecko dobiera się w parę z rodzicem lub bratem/siostrą. Jedna osoba jest z przodu, druga z tyłu i trzymają się za ręce tworząc wóz. Wóz porusza się po pomieszczeniu, na hasło rodzica „stop” – wóz musi natychmiast się zatrzymać. Zabawę powtarzamy kilka razy.

6. Zabawa ruchowa z elementem skoku i podskoku „Wiosenne kwiaty”. – potrzebne będą np. kartki papieru, albo skarpetki, albo puzzle (coś miękkiego, przez co dzieci będą mogły przeskakiwać i nie zrobią sobie krzywdy).

(Przygotowanie: Rozkładamy co kawałek - w jednej linii – rekwizyty, czyli np. skarpetki, a następnie prosimy dziecko, żeby wyobraziło sobie, że te rozłożone przedmioty, to wiosenne kwiaty, na które trzeba uważać, żeby ich nie zniszczyć.) Zadaniem dziecka jest przeskakiwanie pomiędzy przedmiotami.

7. Zabawa ruchowa z elementem równowagi „Dotknij”. – potrzebna będzie książka, albo gazeta, lub kartka papieru.

Dziecko stoi, trzymając oburącz książkę – ręce są wyciągnięte do przodu i wyprostowane w łokciach. Dziecko wykonuje wymach nogą, starając się dotknąć nią trzymany przedmiot. To samo zadanie wykonują drugą nogą.

8. Ćwiczenie nóg „Rowerek”.

Dziecko leży na plecach. Nogi zgięte w kolanach unosi w górę i wykonuje ruchy, takie jak przy jeździe rowerem.

9. Ćwiczenie uspakajające – dziecko leży na plecach i spokojnie oddycha. Po upływie chwili, może wstać.

Spróbujmy narysować BIEDRONKĘ, zachęćmy dziecko do jej pokolorowania.

Poprośmy dziecko, aby policzyło kropki obok.

Na koniec, ułóżmy puzzle ,, Wesołe dzieciaki '' ( KLIK )

Miłej zabawy ! Pozdrawiam !

wychowawczyni