WIELKANOC

Utworzono dnia 29.03.2021

WITAM SERDECZNIE ŻABKI i RODZICÓW.

W związku z zawieszeniem działalności stacjonarnej naszego przedszkola przedstawiam propozycje zabaw z dziećmi na dzisiejszy dzień.

1. Słuchanie piosenki Święta Wielkanocne https://www.youtube.com/watch?v=KyeLlFX0p2g&t=69s   oraz rozmowa na temat Świąt Wielkanocnych.

- Jakie święta wkrótce będziemy obchodzić?

- Z czym wam się kojarzy Wielkanoc, z jakimi symbolami?

- Jakie potrawy zagoszczą na świątecznym stole?

1. Rozwiązanie tematycznych zagadek.

Na wierzchu skorupka, w środku żółto-białe,

można z nich zrobić pisanki wspaniałe.   (jajka)

Kolorowe jajka,
barwne malowanki.
moc jest na nich wzorków,
bo to są….(pisanki)

Upiecze go mama dla synka,
upiecze go mama dla córek,
na Wielkanocnym stole
musi być pyszny …(mazurek)

Jeden taki dzień

w całym roku mamy,

że gdy nas obleją,

to się nie gniewamy.  (lany poniedziałek)

Ma długie uszy i pięknie skacze,
lubi marchewkę oraz sałatę. (zając)

Mały, żółty ptaszek

z jajka się wykluwa,

zamiast piór ma puszek,

więc jeszcze nie fruwa.  (kurczaczek)

1. Słuchanie opowiadanie pt. „Historia żółtego kurczątka”.

Na wiejskim podwórku, w przytulnym kurniku, mieszkało sobie śliczne kurczątko ze swoją mamą - kurką i tatą - kogutem. Mama kura uczyła je dreptać po podwórku i wygrzebywać pazurkami z ziemi pyszne ziarenka i robaczki. Tata kogut pokazywał, jak trzeba wskoczyć  na płot i piać donośnie - kukuryku. Oboje rodzice bardzo kochali swoje maleństwo. Aż nagle, któregoś dnia, a było to wczesną wiosną, kurczątko spostrzegło, ze rodzice nie mają już dla niego tyle czasu.
- Pi, pi... pobaw się ze mną, mamo - prosiło.
- Ko, ko, ko - gdakała kura, nie mam dzisiaj czasu, muszę znieść dużo jajek, ko, ko, ko Wielkanoc już blisko! Pobaw się samo moje Maleństwo.
I kura poszła znosić jajka.
Kurczątko pobiegło do taty koguta.
- Pi, pi... Nudzi mi się...Pobaw się ze mną tatusiu!
- Kukuryku! Nie mam dziś czasu, muszę obudzić gospodynie i ogłosić całemu światu, że Wielkanoc już blisko. Pobaw się samo Maleństwo. I kogut wskoczył na płot wołając donośnie - kukuryku!
Obrażone kurczątko poszło w świat. Na łące spotkało baranka.
- Bee, bee dokąd idziesz Maleństwo? Takie małe kurczątka nie powinny oddalać się same od domu, bee...
- Pi, pi... Przez tę Wielkanoc nikt nie ma dla mnie czasu. Komu w ogóle potrzebne są te Święta?
- Jak to, bee... Nie wiesz? No to posłuchaj:
Święta potrzebne są mamusiom, żeby mogły upiec pyszne wielkanocne ciasta baby i mazurki.
Święta potrzebne są tatusiom, żeby mogli zaczarować jajka w kolorowe pisanki. Święta potrzebne są też dzieciom, żeby mogły znaleźć prezenty od wielkanocnego zajączka i oblewać się wodą w Lany Poniedziałek.
- Aha! Pi, pi teraz już rozumiem, muszę szybko przeprosić rodziców, że byłem niegrzeczny, a potem pobiegnę sprawdzić, czy wszystko już gotowe do Wielkanocy, pi, pi. Do widzenia baranku!

Rozmowa na temat utworu.

- Gdzie mieszkało kurczątko?
- Dlaczego rodzice nie mieli czasu dla kurczątka?
- Co zrobiło kurczątko?
- Komu potrzebne są Święta Wielkanocne?

1. Liczymy pisanki.   Dzieci liczą pisanki w  koszyczku - pokazują liczbę pisanek na palcach.

Liczymy też inne dostępne dzieciom przedmioty w celu utrwalania umiejętności przeliczania.

1. Zabawa ruchowa do piosenki Święta z jajkiem i zającem. https://www.youtube.com/watch?v=xAhMOdXuujg

1. Wykonanie kurczątka.

Potrzebna będzie żółta kartka. Rodzic rysuje na niej trzy koła różnej wielkości. Dziecko wycina koła. Największe- to brzuszek, średnie - to głowa, a najmniejsze, złożone na pół – to skrzydełko. Układa na kartce sylwetę kurczątka i przykleja. Następnie dorysowuje nóżki dzióbek i oczko.